کیست دندان چگونه ایجاد می شود؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

کیست دندان چگونه ایجاد می شود؟

یکی از معضلاتی که معمولا برای دندان های عفونی رخ می دهد، آبسه دندان است. که در صورت عدم رسیدگی به آن، می تواند به کیست دندان تبدیل شود. کیست های دندانی می توانند لثه، فک و در برخی موارد صورت را درگیر کرده و عفونت را به این قسمت ها منتقل کنند. افراد در زمان ایجاد کسیت دندان باید به سرعت به دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و برای تخلیه آن اقدام نمایند. در ادامه قصد داریم شما را با انواع کیست دندان و اینکه کیست دندان چگونه ایجاد می شود بیشتر آشنا کنیم.

کیست دندان چگونه ایجاد می شود؟

عفونتی که کاملا باکتریایی است. و ناشی از پوسیدگی های شدید و عفونت روی لثه ها ایجاد می شود، را در علم دندان پزشکی کیست دندان می گویند.
افرادی که دچار التهابات لثه ای هستند، معمولا درگیر این بیماری می شوند. اما فقط 10 درصد از آنها متوجه این بیماری شده و برای درمان کیست دندان اقدام می کنند. کیست در صورتی که درمان نشود می تواند استخوان فک و لثه را درگیر کرده و موجب ایجاد کیست های لثه ای شود.

کیست دندان چگونه ایجاد می شود؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان
انواع کیست دندان و لثه

در اینجا به 5 دسته اصلی کیست دندان و لثه اشاره می کنیم:

  1. کیست هایی که قبل از بیرون آمدن دندان عقل ایجاد می شوند. این کیست ها موجب از بین رفتن استخوان دندان و فرسودگی دندان مجاور می شود. که معمولا با کشیدن دندان عقل به طور کامل رفع خواهند شد.
  2. کیست های رویشی از انواع دیگر کیست های دندانی هستند که قبل از بیرون آمدن دندان های اصلی ایجاد می شوند. این کیست ها معمولا زمانی که دندان در حال عبور از استخوان فک و بافت لثه ای است، در کودکان بروز می کند. این کیست ها پس از رویش دندان به طور خود به خود از بین می روند.
  3. کیست های پری آپیکال از انواع کیست های دندانی و لثه هستند. آنها معمولا در اطراف ریشه دندان آسیب دیده تشکیل می شوند. دلیل ایجاد آن عفونت کردن دندان آسیب دیده است. اگر عفونت به طور تخصصی درمان نشود و بیمار فقط به مصرف آنتی بیوتیک بسنده کند. ممکن است بعد از مدتی کیست در انتهای ریشه  تشکیل شود. دندان های عفونی یا باید عصب کشی و درمان شوند و یا اینکه در صورت گستردگی عفونت  و از دست رفتن ریشه، دندان کشیده شود.
  4. کیست هایی که از نوع پری آپیکال هستند. و پس از کشیدن به طور کامل از بین نمی روند، به عنوان کیست های باقیمانده شناخته می شوند.
  5. کیست های پریودنتال از خطرناک ترین نوع کیست های دندانی می باشند. زیرا این کیست ها معمولا بدون درد هستند. آنها با عکس برداری ( با پرتو ایکس) تشخیص داده می شوند. اما اگر به موقع درمان نشوند می توانند موجب از بین رفتن استخوان فک شوند. این کیست ها معمولا با استفاده از جراحی تخریب و درمان می شوند.

 


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:

شیر مادر و دندان کودک بعداز دوسالگی

مزایا و معایب مسواک برقی

انواع بریج دندان یا پل دندانی

روش های پیشگیری و درمان عفونت دندان

عفونت لثه چیست و چه علائمی دارد؟

پر یا ترمیم کردن همرنگ دندان

Leave a Comment