گیر کردن غذا بین دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی تأثیرات گیر کردن غذا بین دندان ها

در مقاله امروز از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان قصد داریم درباره گیر کردن غذا بین دندان ها ، تاثیرات و عوامل ایجاد آن مطالبی خدمت شما ارائه کنیم.

فرض کنید به یک مراسم رسمی دعوت شده‌اید، که قرار است در آن با افراد صاحب ‌منصب و پرنفوذ دیدار کنید. در حقیقت نحوه برخورد و نوع رفتار و کردار شما در این مراسم قرار است آینده کاری شما را تعیین کند. بعد از صرف وعده غذایی همان‌ طور که در حال صحبت با چند نفر از میهمانان مراسم هستید، لبخند می‌ زنید. ولی ناگهان افرادی که در جمع شما حضور داشتند، گفتگو را نصفه‌ نیمه رها کرده و با ابراز بهانه‌ ای از شما دور می‌ شوند. به نظرتان چرا این افراد شما را به ‌سرعت ترک کرده‌اند؟

پاسخ این است تکه‌ های غذا در بین دندان‌ هایتان گیر کرده و زمانی که با مهمان‌ ها مشغول گفتگو بودید، لبخند ‌زدید. در این زمان به دلیل گیر کردن غذا بین دندان ها، میهمان‌ ها با نمایی بسیار بد و چندش‌ آوری در هنگام لبخند زدنتان روبرو شده‌اند. برای همین با ابراز بهانه‌ ای به سرعت از شما دور شدند و مشغول مصاحبت با افراد دیگری گشتند. به نظر می‌ رسد با این شرایط شما آینده و فرصت شغلی خود را از دست دادید.

شما حتی در این مجلس افرادی را در جمع می‌ بینید که پس از صرف ناهار یا شام بلافاصله با نخ دندان، خلال‌ یا گوشه کارت عابر خود به جان دندان‌ های خود ‌افتند. تا از این طریق از شر تیکه‌ هایی که در بین دندان‌ هایشان گیرکرده‌ اند، خلاص شوند. اگر فرد این کار را در جای خلوت انجام بدهد یا جلوی دهان خود را در انجام این فرآیند بگیرد، قابل‌ تحمل است.

بیشتر بخوانید : بررسی انواع ایمپلنت های دندانی

وای به زمانی که فرد بی‌ مبالات باشد و در هنگام صحبت با شما یا افراد دیگر یک خلال دندان در دهان خود انداخته باشد و مدام مشغول تمیز کردن دندان‌ های خود گردد؛ فکر کنم در این حالت دوست دارید وسیله‌ ای را پیدا کنید و آن را بر سر او خورد کنید.

درک می‌ کنیم، واقعاً صحنه‌ چندش‌آور و حال بهم زنی است که حتی تصورش هم حال ‌و روز آدم را خراب می‌ کند. فراموش نکنید که معضلات گیر کردن غذا بین دندان ها تنها محدود به وجه اجتماعی و زیبایی لبخند شما نمی‌ شود.

بلکه این امر به‌ مرور زمان سلامت دندان های شما را با خطر مواجه می‌ کند و ممکن است مشکلاتی همچون تحلیل لثه، التهاب و حساسیت دندان‌ها، افزایش احتمال عفونت دندان و دهان، از بین رفتن مینای دندان و فاصله گرفتن دندان‌ ها برای شما را به وجود آورد. این موارد تنها بخشی از معضلات جدی به دام افتادن غذا در بین دندان‌ ها است.

تأثیرات گیر کردن غذا بین دندان ها

قبلاً هم اشاره کردیم به دام افتادن غذا در بین دندان ها می‌ تواند سلامت فردی و بهداشت دهان و دندان را با خطر مواجه کند. به ‌طوری که فرد در صورت بی‌ توجهی به این امر ممکن است تعداد زیادی از دندان‌ های خود را از دست ‌بدهد. گیر کردن غذا بین دندان ها مشکلاتی را به وجود می‌ آورد که ما در این نوشته در مورد آن صحبت خواهیم کرد:

1- تخریب بافت مستحکم دندان‌ ها

تحقیقات نشان داده هر یک از دندان‌های انسان دارای استحکام و مقاومت معادل ۶۰۰ دی سیبل و بیشتر است. با این حال، این مقاومت وقتی در برابر فعالیت مداوم میکروارگانیسم‌ها و محیط‌ های اسیدی قرار می‌گیرد، دچار تخریب‌ شده و از بین می‌ رود. در نتیجه دندان دچار خرابی و فرسودگی می‌ شود و این روند گاهی تا مرحله‌ ای پیش می‌ رود که چاره‌ای جز کشیدن دندان وجود ندارد.

2- بوی بد دهان

همیشه خرابی دندان و یا عفونت بخش‌ های مختلف دهان، منشأ بوی بد آن نیستند؛ بلکه در اغلب اوقات تکه‌های غذایی که در بخش‌های مختلف دهان به دام می‌افتند بعد از گذشت مدت‌ زمانی فاسد شده و بوی مشمئز کننده‌ای را تولید می‌ کنند. این بو در فضای دهان پیچیده و باعث تنفس متعفن و بدبو می‌ گردد که می‌ تواند خود فرد و اطرافیانش را آزار دهد.

دلایل ایجاد بوی بد دهان کودک یا هالیتوز | بهترین دندانپزشک اصفهان

3- عفونت لثه و دندان

باقی ماندن غذا در بین دندان می‌ تواند شرایط مناسب و فوق‌ العاده‌ای را برای فعالیت‌های انواع باکتری‌های تجزیه‌ کننده ایجاد کند. استفاده از مواد خوراکی سخت و کش‌دار شیرین به ‌تنهایی بستر و زمینه بروز عفونت را فراهم می‌ نماید. اگر این عفونت از دهان خارج نشده باشد، نه تنها به بافت‌ های عمیق‌تر لثه نفوذ میکند، بلکه ممکن است مشکلات خیلی جدی را برای فرد به وجود ‌آورد.

4- خون‌ ریزی لثه

استفاده از وسایل تیز یا فشار دادن بیش ‌از اندازه ابزارهایی که با آن می‌ خواهید تیکه‌های غذا را از دهان خارج کنید، باعث خون‌ ریزی لثه می‌ شود. خون ریزی لثه علاوه بر اینکه التهاب و حساسیت فضای دهان را افزایش می‌دهد، در افرادی که از بیماری عدم انعقاد خون رنج می‌برند می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

5- فاصله افتادن بین دندان‌ها

اصلی‌ترین دلیل به دام افتادن غذا در بین دندان‌ ها ایجاد فاصله‌ای است که به دلایل مختلفی در بین دندان‌ها ایجاد می‌شود. استفاده از ابزارهای فلزی و چوبی برای خارج کردن تکه‌های غذا سبب فشار آوردن زیاد به دندان‌ها می‌شود. این امر به ‌مرور زمان باعث می‌گردد تا فاصله بین دندان‌ها بیشتر و بیشتر گردد؛ به ‌طوری که بعد از گذشت مدت‌زمانی شما برای مرتب کردن دندان‌ها نیاز به انجام پروسه ارتودنسی خواهید داشت.

6- حساس شدن لثه و احساس فشار نامتعارف بین دندان‌ها

به دلیل این‌ که تکه‌ای از غذا در بین دندان‌ها گیر افتاده ‌است، حس ناخوشایند و بدی به فرد غالب می‌ شود. دلیل این امر آن است که این تکه غذایی به دندان‌ های اطراف خود فشار می‌آورد، در نتیجه فرد مداوم با زبان خود در حال ور‌ رفتن با دندان‌هایی است که غذا در بین آن‌ها گیرکرده‌ است.

7- سایش و تحلیل لثه

استفاده مداوم از خلال دندان و ابزارهای مختلف برای خارج کردن تکه‌های گیر افتاده غذا از بین دندان‌ها به‌ مرور زمان به لثه فشار آورده و موجب تحلیل آن می‌شود. هرچند در تقویت و تشدید این مبحث نباید از بیماری‌های زمینه‌ ای چشم‌ پوشی کرد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

چه دلایلی باعث گیر کردن غذا در بین دندان می شوند؟

عوامل مختلفی زمینه و بستر مناسبی را برای گیر کردن غذا بین دندان ها ایجاد می‌ کند، که از مهم‌ ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوسیدگی و از بین رفتن تاج دندان
  • پر کردن غیراصولی و بیش ‌از حد دندان
  • وجود فاصله و فضای غیرمتعارف در بین دندان‌ها
  • نامرتبی و عدم چینش مناسب دندان‌ها در داخل دهان
  • ابتلا فرد به بیماری‌های خاصی همچون تحلیل لثه و استخوان
  • وجود دندان شکسته در دهان مخصوصاً در بین دندان‌های عقبی و آسیایی
  • استفاده از کامپوزیت و روش‌های معیوب و غیر استاندارد برای رفع سایش و خرابی دندان‌ها
  • ایجاد خلل و فرج بر روی قسمت‌های مختلف دندان‌ها ، به طوری که نظافت این حفره‌ها بسیار سخت و دردآور است.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

روکش دندان کودکان

عوامل خرابی دندان ها

مقایسه روکش دندان زیرکونیا و PFM

Leave a Comment