ارایه خدمات اورژانس دندانپزشکی در مطب ها با رعایت پروتکل های بهداشتی

تمام تلاشگران عرصه دندانپزشکی کشور دوشادوش سایر مدافعان سلامت از زمان آغاز اپیدمی ویروس کرونا ، خدمات اورژانس و ضروری را در مراکز منتخب دولتی و خصوصی ارائه دادند که این مراکز شامل ۱۱۰ مرکز دولتی و ۲۸۳ مرکز خصوصی اعم از کلینیک‌ ها و مطب ‌ها بوده است که خدمات ضروری و اورژانسی دندانپزشکی را ضمن رعایت پروتکل بهداشتی مربوطه، ارائه می ‌دادند.

 ارائه خدمات اورژانسی و ضروری در سراسر کشور با رعایت دقیق پروتکل و دستورالعمل‌ های ابلاغی که لازم الاجراست، قابل انجام است. بنابراین، مردم می ‌توانند به مطب‌ های دندانپزشکی مراجعه کنند و ضمن اینکه خودشان باید اصول بهداشت فردی را رعایت کنند، همکاران دندانپزشک هم باید به طور جدی آن را رعایت می ‌کنند.

در مناطقی که به عنوان منطقه سفید اعلام شده است، درمان‌های الکتیو یا اختیاری هم قابلیت انجام دارد که با رعایت دستورالعمل‌ هاست. بنابراین، تاکید ما رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم از سوی همکاران خودمان و هم از سوی مردم است.

ضرورت توجه جدی به بهداشت دهان و دندان در دوران کرونا

توصیه مهم  به هموطنان این است که در این دوران بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرند.از آنجایی که ویروس کرونا در ته حلق کلونیزه می‌ شود، رعایت بهداشت دهان به صورت روزمره و استفاده از دهان ‌شویه‌ هایی که به‌ ویژه اکسیدکننده هستند، مطالعات نشان داده که می‌ توانند هم به میزان زیادی برای ارائه دهندگان خدمات سلامت و هم برای مردم بسیار موثر باشد.

بنابراین، رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و استفاده از دهان ‌شویه به صورت غرغره کردن به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه که می ‌تواند به میزان زیادی بار ویروس را در داخل حلق کم کرده و انتقال بیماری را به حداقل برساند، توصیه اکید ماست. ضمن اینکه به مردم اعلام می‌کنم که کلیه اصول حفاظت فردی و اجتماعی را رعایت کرده و تا حد امکان در خانه بمانند.

بهترین دندانپزشک اصفهان بهداشت دهان و دندان در دوران کرونا و ارائه خدمات دندانپزشکی

ویروس کرونا سنگین است و روی سطوح ماندگاری دارد

 فرضیه انتقال ویروس کرونا از طریق هوا هنوز مطلب قاطعی نیست، اما انتقال از طریق تنفسی در مقالات مطرح شده است. بر همین اساس توصیه می‌ شود که در صورت سرفه یا عطسه جلو دهان‌ گرفته شود، از ماسک استفاده شود، دست‌ ها نیز مرتب شستشو شوند. ویروس سنگین است و ممکن است روی برخی سطوح تا چند روز باقی بماند، مثلا بر روی پلاستیک سه روز می‌ماند. بنابراین، باید نکات بهداشتی را رعایت کنیم. حوزه دندانپزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست.

خدمات دندانپزشکی به دو دسته کلی تقسیم ‌بندی می ‌شوند؛ یکسری خدمات که تولیدکننده ترشحات هوایی هستند و برخی نیستند. خود دندانپزشک تسلط کامل دارد که براساس نوع خدمت چه اقداماتی را باید انجام دهد. بنابراین مراجعین خیال‌ شان راحت باشد که در مطب‌ هایی که پروتکل را رعایت می ‌کنند و به صورت رسمی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌ شوند، خطر انتقال در آنها به حداقل می ‌رسد. در عین حال، خود دندانپزشک بیش از بیماران در معرض خطر است و بر همین اساس تمام همکاران دغدغه یک ارائه خدمت استاندارد در شرایط اپیدمی و بسیار خاص را دارند.

بهترین دندانپزشک اصفهان چگونگی مراجعه کودکان به دندانپزشکی در شرایط کرونا

چگونگی مراجعه کودکان به دندانپزشکی در شرایط کرونا

 کودکان نیز مانند سایر مردم باید برای خدمات اورژانس و ضروری به مطب‌ های دندانپزشکی مراجعه کنند که عمدتا به پوسیدگی ‌های دندانی که ممکن است به عصب برسد و درد دندان را ایجاد کند، مربوط است که باید مراجعه کرده و خدمات ضروری را دریافت کنند. بهتر است، درمان ‌های انتخابی را مانند ارتوپدی فک و صورت و زیبایی تا حد امکان به تعویق اندازند، مگر در مناطقی که از سوی ستاد ملی کرونا سفید اعلام می‌ شود، آن هم با رعایت دقیق دستورالعمل‌ ها. 

مطالب پیشنهادی مرتبط و مهم لطفا مطالعه بفرمایید : 

Leave a Comment