بهترین دندانپزشک اصفهان | چه موقع به انجام عصب کشی دندان نیاز پیدا خواهیم کرد؟

عصب کشی دندان چیست ؟

روت کانال یا عصب کشی دندان  (Root Canal) یک پروسه دندانپزشکی است که شامل از بین بردن بخش داخلی و نرم دندان یا پالپ (pulp) است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی ساخته شده است که به رشد دندان کمک می‌کند. در بیشتر موارد، دندانپزشک عمومی یا متخصص اندودنتیست عصب کشی را تحت بی حسی موضعی انجام خواهند داد .

دندان از دو بخش اصلی شکل گرفته است، یکی تاج دندان که همان بخش سفید رنگ است و دیگری ریشه دندان که به استخوان فک جوش خورده است. 

خود روت کانال در واقع درمان نیست و اشاره به بخشی از دندان یا همان ریشه دندان دارد. ریشه دندان یک فضای توخالی است که جایگاه عروق خونی، عروق عصبی و سلولهای پالپ نرم است. در واقع تنها بخش زنده دندان همین پالپ نرم است که بروز عفونت در آن می تواند خطرناک باشد. به عمل درمان روت کانال در اصطلاح درمان ریشه دندان گفته می شود.

چرا عصب کشی دندان لازم می شود ؟ 

عصب کشی هنگامی انجام می‌شود که قسمت داخلی یک دندان که به آن پالپ نیز گفته می‌شود آسیب ببیند و یا دچار التهاب و عفونت شود. حتی اگر پالپ یا مغز دندان از بین رفته باشد و یا در اصطلاح مرده باشد، بخش بالایی دندان یا همان تاج  می‌تواند کماکان دست نخورده باقی بماند. از بین بردن پالپ دندان آسیب دیده یا آلوده، بهترین روش برای حفظ ساختار دندان‌ها است.

علل عمده صدمه به پالپ شامل موارد زیر است:

  1. پوسیدگی عمیق به دلیل عدم رسیدی و درمان سوراخ ها و حفرات دندان
  2. انجام چندیدن پروسه درمانی دندانپزشکی روی یک دندان
  3. بروز ترک در دندان
  4. وارد شدن آسیب و تروما به دندان
  5. شایع ترین علائم پالپ دندانی که آسیب دیده است عبراتد از:
  6. احساس درد متوسط تا شدید در دندان
  7. تورم و احساس گرما در لثه ها

بهترین دندانپزشک اصفهان | عصب کشی دندان

دندانپزشک شما دندانی را که دردناک است را معاینه کرده و از اشعه X برای تأیید تشخیص خود استفاده می‌کند. اگر شما نیازمند انجام عصب کشی و روت کانال باشید، دندانپزشک احتمالا شما را به یک متخصص اندودنتیست ارجاع خواهد داد و عصب کشی برای شما انجام می شود . 

بیشتر مطالعه کنید : 

بهترین دندانپزشک اصفهان 

Leave a Comment