بهترین دندانپزشک اصفهان | فاصله بین دندان |

چه عواملی باعث ایجاد شکاف بین دندانها می شود؟

برای اینکه در کنار درخشندگی لبخند خود عملکرد گفتاری و جویدنی خوبی داشته باشید لازم است که تمام مشکلات تراز دندان ها شامل فاصله بین دندان ها را اصلاح و درمان کنید. 

شکاف یا فاصله بین دندان ها در اصطلاح دندانپزشکی به دیاستما مشهور است. دیاستما یا همین فاصله ها معمولا بین دو دندان جلویی در فک فوقانی دیده می شود. اما این فاصه تنها در بین این دو دندان وجود ندارد و اساسا بین هر دو دندان در هر بخشی از دندان ها ممکن است چنین چیزی ببینیم.

دیاستما معمولا در میان کودکان شایع است اما بزرگسالان نیز میتوانند چنین چیزی داشته باشند. دلایل مختلفی برای ایجاد فاصله بین دندان ها وجود دارد که در ادامه با برخی از مهمترین علل آن آشنا خواهید شد:

عدم تناسب استخوان فک با دندان ها

اگر بین اندازه استخوان فک و اندازه دندانها ناسازگاری و ناهماهنگی وجود داشته باشد (مثلا یکی از آنها خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد)، در این صورت فضای اضافی بین دندانها یا شلوغی دندان ها را تجربه خواهید کرد. (نکته: به طور معمول یک تناسب منطقی بین اندازه دندان ها و فک وجود دارد)

از دست دادن یا کشیدن دندان

گاهی اوقات ممکن است یکی از دندان ها کشیده شود یا به طور کلی بمیرد. در این صورت یک جای خالی در روی لثه ایجاد می شود. ما کاری به این جای خالی نداریم زیرا میتوانیم با روش های مختلفی مثل ایمپلنت دندان، بریج و یا پروتز دندان آن را پر کنیم. اما اگر این جای خالی پر نشود، دندان های مجاور به سمت این جای خالی حرکت می کنند. بنابراین بین  سایر دندان ها فاصله می افتد.

بزرگ شدن زائده لبیال فرنوم

لبیال فرنوم همان بخشی از دهان است که لثه های فک بالایی در بخش جلو را به بخش داخلی لب بالایی متصل میکند. این فرنوم یک زائده کوچکی است که اگر لب خود را بالا بدهید به راحتی قابل مشاهده است. زمانی که این زائده بزرگ شود می تواند بین دو دندان جلویی قرار گرفته و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. این مشکل با کمک عمل جراحی و ارتودنسی دندان قابل حل است.

بیشتر بخوانید : ارتودنسی دندان چقدر زمانبر است ؟

بهترین دندانپزشک اصفهان |فاصله بین دندان یا دیاستما

عادات بد کودکی

عادات بد کودکی مانند مکیدن انگشت شست می تواند دندانهای جلو را بیشتر به سمت خارج هل دهد و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. علاوه بر مکیدن انگشت شست، مکیدن بیش از حد پستانک ها نیز می توانید چنین نتیجه ای به دنبال داشته باشد.

ریفلاکس بلع

ریفلاکس بلع به بلعیدن غذا و هدایت کردن آن به سمت گلو و مری گفته می شود. زمانی که شما یک لقمه را جویده و میخواهید آن را ببلعید، نوک زبان به سمت سقف دهان حرکت کرده و به آن میچسپد. در این حالت لقمه بلعیده می شود. اما در برخی افراد (بیشتر بچه ها) نوک زبان به جای حرکت به سمت کام دهان، به سمت دندان های جلو فشار وارد می کند. به مرور زمان این فشار وارد کردن ها باعث ایجاد گپ و فاصله بین دندان های جلو می شود.

عفونت و بیماری

عفونت لثه و در نهایت بروز بیماری لثه می تواند بسیار خطرناک باشد و به هیچ عنوان نباید به آن بی توجهی شود. بیماری لثه باعث ضعیف شدن و یا تحلیل رفتن استخوان فک می شود. استخوان فک در نقش حامی و پشتیبان زیر لثه ها قرار دارد. آسیب وارد شدن به لثه و استخوان نیز می تواند علت ایجاد فاصله بین دندانها باشد.

بهترین دندانپزشک اصفهان 

Leave a Comment