نکاتی برای درمان پولیپ دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی نکاتی برای درمان پولیپ دندان

بسته به این که پولیپ دندان شما برگشت‌پذیر است یا برگشت‌ناپذیر، روش‌های درمان متفاوت است. اگر مبتلا به پالپیت برگشت پذیر هستید، علت التهاب مشخص شده و برای رفع علائم اقدام می‌شود. به عنوان مثال، اگر حفره‌ای دارید، برداشتن ناحیه پوسیده و بازگرداندن آن با یک پرکننده می‌تواند درد شما را تسکین دهد. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان قصد بررسی نکاتی برای درمان پولیپ دندان را داریم.

در صورت ابتلا به پالپیت برگشت‌ناپذیر، بهتر است به یک متخصص اندودنتیست مراجعه کنید. درصورت امکان، دندان شما ممکن است از طریق روشی به نام پالپکتومی ‌نجات پیدا کند. این اولین قسمت از یک کانال ریشه است. در طی عمل جراحی پالپکتومی‌، پالپ برداشته می‌شود اما بقیه دندان سالم باقی می‌ماند. پس از برداشتن پالپ، ناحیه توخالی داخل دندان ضد عفونی، پر و مهر و موم می‌شود.

مطلب پیشنهادی : پیشگیری از عصب کشی دندان‌ها در دوران بارداری

در برخی موارد، کل دندان شما باید برداشته شود که این عمل به عنوان کشیدن دندان شناخته می‌شود. اگر دندان شما مرده است و نمی‌توان آن را نجات داد، به احتمال زیاد، کشیدن دندان توصیه شود. متخصص و جراح ریشه دندان و عصب کشی، با معاینه دندان‌ها، پولیپ دندان را تشخیص داده و اقدامات لازم برای نجات دندان‌های سالم را انجام خواهد داد.

درمان پالپ دندان در کودکان نیز تحت عناوین مختلفی از جمله درمان ریشه، پالپوتومی، پالپکتومی و درمان عصب شناخته می‌شود. هدف اصلی آن، درمان، احیاء و حفظ دندان عفونی است. توجه داشته باشید که جهت ارزیابی موفقیت درمان، پس از ۶ ماه تا 1 سال آینده مجدداً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. پس از مراجعه دندانپزشک موفقیت درمان، سلامت انساج لثه و ترمیم نهایی را ارزیابی می‌کند.

علل توجه به درد دندان عقل چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

هزینه و قیمت درمان پولیپ دندان

خدمات دندانپزشکی شاید از پرهزینه ترین خدماتی است که فرد در سراسر زندگی با آن درگیر است. نوع پولیپ، نوع درمان، انتخاب دندانپزشک، سایر مشکلات احتمالی دندان و…، همگی در هزینه و قیمت درمان پولیپ دندان تاثیرگذراند. به عنوان مثال، خصوصی یا دولتی بودن مرکز دندانپزشکی، تجربه و شهرت دندانپزشک، تجهیزات آن و موادی که دندانپزشک استفاده می‌کند و در نهایت شرایط بیمار مانند اورژانسی بودن یا میزان وخیم بودن مشکل، همگی متفاوت هستند و بر میزان هزینه مؤثرند.

درمان پولیپ دندان توسط جراح و متخصص ریشه دندان

پالپیت معمولاً توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود. دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند. آن‌ها ممکن است از یک یا چند عکس X برای تعیین میزان پوسیدگی و التهاب دندان استفاده کنند. اگر پولیپ از نوع برگشت‌ناپذیر است، حتما لازم است به یک متخصص و جراح ریشه دندان مراجعه نمایید.

ممکن است یک آزمایش حساسیت انجام شود تا مشخص شود آیا هنگام برخورد دندان با محرک‌های گرمایی، سرمایی یا شیرین درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنید. میزان و مدت واکنش شما به محرک‌ها می‌تواند به متخصص شما کمک کند تا تصمیم بگیرد که آیا تمام یا فقط بخشی از پالپ تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

آزمایش اضافی ضربه زدن دندان که با استفاده از یک ابزار سبک وزن و ساده، به آرامی روی دندان آسیب دیده ضربه می‌زند، می‌تواند به دندانپزشک شما در تعیین میزان التهاب کمک کند. متخصص همچنین می‌تواند میزان آسیب دیدن پالپ دندان را با دستگاه تست پالپ الکتریکی تجزیه و تحلیل کند. این ابزار یک بار الکتریکی کوچک به پالپ دندان می‌رساند. اگر این بار را احساس کنید، هنوز پالپ دندان شما زنده به نظر می‌رسد و به احتمال زیاد پالپیت برگشت‌پذیر است.

اگر به جراحی ریشه یا کشیدن دندان نیاز دارید، جراح ممکن است داروهای ضد درد قوی‌تری برای شما تجویز کرده و درمان را آغاز نماید. برای درمان پولیپ دندان و جراحی ریشه دندان می‌توانید به متخصص دندانپزشکی مراجعه کرده و درمان‌های مؤثر را دریافت نمایید.

جلوگیری از بروز پولیپ دندان

اغلب می‌توان با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک از پالپیت جلوگیری کرد. کاهش یا حذف شیرینی‌ها مانند نوشابه‌های شیرین، کیک و آب نبات نیز می‌تواند مفید باشد. اگر به طور مداوم دچار دندان قروچه می‌شوید، استفاده از محافظ دندان به محافظت از دندان‌های شما کمک خواهد کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

تفاوت آمالگام و کامپوزیت

روش های توقف و درمان دندان قروچه

بررسی دود سیگار و پوسیدگی دندان در کودکان

Leave a Comment